ICDL

ICDL – a digitális készségek szabványa             

Az ICDL az informatikai írástudás nemzetközileg egységes bizonyítványa. A program nemzetközi irányítását az ICDL Alapítvány végzi, amelyet a CEPIS (Council of European Professional Informatics Societies) hozott létre 1996-ban, a finn számítógép-használói jogosítvány továbbfejlesztése, a digitális kompetenciák nemzetközi szabványának terjesztése céljából.

Az ICDL egységes nemzetközi szabályok alapján működő moduláris vizsgarendszer, amelynek bevezetésével, terjesztésével, minőségbiztosításával és teljes körű ellenőrzésével kapcsolatos valamennyi jog Magyarországon a Neumann János Számítógép-tudományi Társaságot (továbbiakban: NJSZT ICDL Iroda) illeti. A vizsgáztatás az NJSZT által akkreditált ICDL vizsgaközpontokban történik.

A vizsgarendszert egy 1988-ban született ötlet alapján először Finnországban vezették be, 1994-ben. 1997-ben az EU, valamint a CEPIS (Council of European Professional Informatics Society) támogatásával létrejött a nemzetközi ICDL Alapítvány, amely máig 150 országban vezette be és felügyeli az ICDL rendszert. Az ICDL mára Európa szinte valamennyi országában elérhető és a kezdetek óta több Európán kívüli ország (Kanada, Dél-Afrika stb.) is csatlakozott: ezekben az országokban a vizsgarendszer neve ICDL, azaz Internatinal Computer Driving Licence.

Kinek és miért jó?

Az ICDL megbízható – a számítógép használatához szükséges valamennyi ismeretet garantálja), egyszerű (konkrét követelményrendszere van, moduláris formája számos előnyt jelent), minőség-orientált (az EU által támogatott, és a nemzetközi ICDL Alapítvány által felügyelt vizsgarendszer), végül, de nem utolsósorban pedig független, azaz készségeket alakít ki, amelyek a hardver és szoftver típusától függetlenül biztosítják az alapvető alkalmazásokban való jártasságot.

Az ICDL előnyt jelent mind a munkavállalók és munkáltatók, mind pedig a munkanélküliek, illetve pályakezdők számára.

Hogyan szerezzünk ICDL-bizonyítványt?

Magyarországon ICDL-vizsgát bármely akkreditált ICDL-vizsgaközpontban lehet tenni. A vizsgák megkezdése előtt a jelentkezőnek regisztrálnia kell. A regisztráció a hivatalosan akkreditált vizsgaközpontokban történik. A regisztrációt követően a vizsgázók megkezdhetik a modulvizsgákat. A regisztráció érvényessége nincs határidőhöz kötve, az bármeddig érvényes, így a vizsgázók folyamatosan tehetik le a vizsgáikat. Az egyes vizsgák természetesen Magyarországon kívül is, bármely ICDL-tagország vizsgaközpontjaiban letehetők, ehhez csupán egy érvényes regisztrációra van szükség.

A Sophia vizsgáztató rendszer – a vizsga

  • A vizsgázó a rendszer által automatikusan generált feladatokat oldja meg.
  • A vizsga elméleti és gyakorlati feladatokból áll.
  • A Sophia a vizsga után azonnal automatikusan kiértékeli a vizsgát.
  • A vizsgázó minden vizsga után kap egy vizsgaeredmény adatlapot, amelyet a Sophia generál.
  • A vizsgafeladatok és az egyes eredmények nem nyilvánosak, csak a felhasználó látja és az, akinek elérhetőséget biztosít a vendég fiók segítségével.

ICDL a nagyvilágban

A becslések szerint Nyugat-Európában az irodai környezetben dolgozók 70%-a használ számítógépet a munkahelyén, és ez az arány – legalább is ami a hivatali PC-ellátottságot illeti – hazánkban is egyre magasabb. Tehát megközelítőleg 60 millió európai munkavállalónak kell megfelelő felhasználó szintű információ-technológiai (IT) ismeretekkel rendelkeznie ahhoz, hogy hasznosítani tudják az információ-technológiába -és rendszerekbe eddig befektetett és a jövőben befektetendő hatalmas összegeket. Tény, hogy ennek a sokmillió dolgozónak a jelentős része nagyon gyorsan kezdte alkalmazni az információ-technológiát, és többségük csekély vagy semmilyen IT- képzésben nem részesült a tanulmányai során. Az európai munkaerő előtt tehát most azaz óriási feladat áll, hogy átképzési és felnőttoktatási programok keretében sajátítsa el az informatikai írástudást.

Az ICDL mozgalom ennek a kihívásnak akar megfelelni azzal, hogy meghatározza az IT ismeretek szabványos szintjét, és olyan mechanizmusokat kínál, amelyek arra ösztönzik a felhasználókat, munkaadókat és egyéb szervezeteket, hogy emeljék a dolgozók egyéni tudásszintjét.

Resize text-+=